logo

Świadczenia dodatkowe

Świadczenia dodatkowe. Omówiliśmy właśnie kwestię zapłaty podstawowej i możemy prząść do problemu świadczeń dodatkowych, które także przedstawiają istotny wzrost kosztów dla pracodawcy i nie mogą być pominięte zarówno z prawnego jak i etycznego punktu widzenia. Według badań przeprowadzonych przez Izbę Handlu USA w 1986 świadczenia dodatkowe obejmowały 31,7% wydatków na wynagrodzenie rocznie. Wielu kandydatów wybierając pracę kieruje się także oferowanymi świadczeniami dodatkowymi. Niektóre świadczenia, jak np. w Polsce wpłata na ZUS, są obowiązkowe (zobacz rozdział 16).Bardziej szczegółowe aspekty tego problemu wyjaśnić ci może prawnik. Świadczenia możemy podzielić na ogólne i opcjonalne.
Świadczenia ogólne. Świadczenia ogólne są oferowane przede wszystkim pracownikom. Obejmują one obowiązkowe ubezpieczenie, urlopy wychowawcze, macierzyńskie itp. Pracodawca uiszcza wówczas w całości składkę za pracownika, może także oferować np. ubezpieczenie dla całej jego rodziny po niższej cenie na koszt pracownika. Świadczenia opcjonalne. Ten rodzaj obejmuje te świadczenia, które nie są obowiązkowe, np. programy inwestycyjne, różne ubezpieczenia itp. Pracownicy nie muszą brać w nich udziału, lecz zazwyczaj są one atrakcyjne ze względu na niższą cenę.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Hej! Fajnie, że tu jesteś! Mam na imię Izabela i jestem studentką ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim, bloga prowadzą od I roku studiów, jest to dla mnie forma hobby. Zamieszczam tutaj artykuły na tematy z dziedziny biznesu która mnie zainteresuje. Mam nadzieję, że Tobie przypadnie do gustu ten blog!