logo

Prowadzenie rozmów i weryfikacja danych

Rozmowy są procedurą bardzo czasochłonną, a prowadzący jest czasem równie zdenerwowany jak kandydat.
Celem rozmowy jest wybór odpowiedniego kandydata spośród zakwalifikowanych wstępnie po wypełnieniu formularza podania o pracę. Przeprowadzenie rozmowy będzie łatwiejsze, jeżeli do niej się przygotujemy, zwłaszcza układając konkretne pytania: „Jakie są Pana(i) kwalifikacje zawodowe?” „Na czym polegała Pana(i) ostatnia praca?” „Dlaczego chciał(a)by Pan(i) pracować u nas?” „Co może nam Pan(i) zaproponować?” itp. Pamiętaj, że ty także jesteś oceniany. Zgłoszenie się na rozmowę wcale nie oznacza, że kandydat przyjmie tę pracę jeśli zostanie wybrany. Pozwól kandydatowi zadawać pytania dotyczące pracy, spodziewanych korzyści i samej firmy.Uzyskałeś informacje dotyczące poprzedniej pracy kandydata. Sprawdź je u poprzedniego pracodawcy. Jak kandydat wykonywał swoją pracę? Czy naprawdę tak wyglądała lista jego obowiązków? Dlaczego kandydat już tam nie pracuje? Czy poprzedni pracodawca zatrudniłby go ponownie, gdyby miał taką możliwość?
Większość podań o pracę wymaga załączenia referencji. Skontaktuj się z osobami, które ich udzieliły i zapytaj o kwalifikacje tej osoby jako pracownika, studenta czy ochotnika. Pamiętaj, że kandydaci wybierają te osoby, które mogą im udzielić pozytywnych opinii.

Hej! Fajnie, że tu jesteś! Mam na imię Izabela i jestem studentką ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim, bloga prowadzą od I roku studiów, jest to dla mnie forma hobby. Zamieszczam tutaj artykuły na tematy z dziedziny biznesu która mnie zainteresuje. Mam nadzieję, że Tobie przypadnie do gustu ten blog!