logo

Opcje w zarządzaniu

Zakładając firmę przedsiębiorca stwarza ryzyko. Jeśli pominiemy możliwość zignorowania ryzyka, musimy rozważyć cztery opcje w zarządzaniu ryzykiem.

Unikanie ryzyka. Do pewnego stopnia firma może uniknąć ryzyka nie angażując się w najbardziej ryzykowne przedsięwzięcia. Firma montująca dachy może odmówić montażu dachówek na stromych dachach budynków mających więcej niż 30 lat. Szybko jednak zauważysz, że w ten sposób firma ogranicza samą siebie i pozostawia pole działania dla konkurencji. Czasem unikanie ryzyka jest wynikiem rozsądnych decyzji, ale nie każdego ryzyka można uniknąć.

Zmniejszanie ryzyka. Czasem ryzyko można zmniejszyć. Większość firm przestrzega przepisów bezpieczeństwa i stwarza programy bezpieczeństwa dla swoich pracowników. Planiści firmy opracowują alternatywne strategie na wypadek gdyby realizacja projektu odbiegałaby od pierwotnych założeń. Jednakże nawet najlepszy plan zmniejszenia ryzyka nie pozwoli na uniknięcie wszystkich kosztownych niepowodzeń.

Retencja ryzyka. Wszystkie przedsiębiorstwa są przynajmniej w części odpowiedzialne za ryzyko, jakie niesie ze sobą prowadzenie działalności przedsiębiorczej. Decyzja, jak duża ma być całkowita retencja ryzyka i jaką jego część przenieść na innych, zależy m. in. od posiadanego przez firmę kapitału. Jeżeli fundusze mogące być wykorzystane w potrzebie są nieograniczone, przedsiębiorca może zdecydować się ponieść większą część ryzyka. Jednakże takie rozwiązanie zmniejsza ilość posiadanego kapitału, który może być zaangażowany w inwestycje i produkcję, a także ogranicza potencjał firmy.

Przeniesienie ryzyka. Ostatnią możliwością jest przeniesienie ryzyka, za cenę ustalonej składki, na towarzystwo ubezpieczeniowe, co pozwoli nam uniknąć trudnych do oszacowania kosztów. Koszt przeniesienia ryzyka jest ceną stałą i może zostać uwzględniony w planach finansowych firmy. Kupując ubezpieczenie, firma nabywa ochronę przed nieznanymi a być może rujnującymi kosztami.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Hej! Fajnie, że tu jesteś! Mam na imię Izabela i jestem studentką ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim, bloga prowadzą od I roku studiów, jest to dla mnie forma hobby. Zamieszczam tutaj artykuły na tematy z dziedziny biznesu która mnie zainteresuje. Mam nadzieję, że Tobie przypadnie do gustu ten blog!